Akce roku je tu: v Hradci Králové začíná Národní skautské jamboree

3. 5. 2023 Vše

Letošní Národní skautské jamboree je největší skautské setkání na našem území od roku 1931. Do Parku 360 na letišti u Hradce Králové na něj dorazí 5 tisíc kluků a holek ve věku 10-16 let, přes 550 dospělých a dospívajících dobrovolníků, velký organizační tým a řada hostů.

Akce roku je tu: v Hradci Králové začíná Národní skautské jamboree

Foto: Léa Decroix

Brány areálu se otevírají 3. května a celá akce začne večerním ceremoniálem. Program na letišti i v samotném Hradci Králové poběží až do nedělního večera, v pondělí 8. května dopoledne se pak účastníci s Jamboree rozloučí.

Co skauti a skautky na Jamboree zažijí?
– sportovní, kulturní, vědecko-technologický program
– stanoviště s aktivitami ze skautské Stezky (zaměřené na všestranný rozvoj) a skautských Odborek (ty rozvíjí kluky a holky v nějaké speciální oblasti)
– hra po Hradci, velká společná bojovka, detektivní hra po areálu
– interaktivní program ze složkami IZS
– výstavy, koncerty, slam poetry, kouzelník, přednášky a workshopy zajímavých hostů, promítání v kině a spousta dalšího

Národní skautské jamboree bude pro kluky a holky příležitostí načerpat mnoho inspirace, zažít velké skautské společenství, vyzkoušet si velmi pestrou paletu aktivit, potkat zajímavé hosty a poznat přátele z celé republiky. Posilou by Jamboree mělo být nejen pro skautskou organizaci a jednotlivce, ale i pro družiny – malé týmy, které spolu fungují i během školního roku. A dost možná vznikne i tradice velkého skautského setkání pro výchovnou kategorii skautů a skautek.

Poslední Národní jamboree se konalo v roce 2008 u Plzně a akce prozatím nemá žádný pravidelný rytmus.
Celá akce stojí na úsilí dobrovolníků, kteří mají na starosti veškerý program, zázemí, logistiku i provoz.

Foto: Léa Decroix

Národní skautské jamboree je oslavou skautingu, kterému se v Česku mimořádně daří. Počet skautů a skautek podle posledního sčítání překonal hranici 75 tisíc. Členská základna kontinuálně stoupá od roku 2006 a Junák – český skaut je dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice.
Celkem je u nás 484 skautských středisek, která sdružují 2 297 oddílů.Ty každoročně uspořádají například přes 1 200 táborů pro více než 36 tisíc dětí.
Za rok 2022 přibyla také šedesátka nových oddílů a přidalo se 345 dospělých nováčků – dobrovolníků.Veškeré informace o Národním skautském jamboree najdete na webu https://nsj2023.cz.

Foto: Štěpán Filip

Kontakt:
Pro akreditace se prosím ozvěte na barbora.trojak@skaut.cz nebo 731 403 647. Bez akreditace nebude vstup do areálu možný.

Fotografie
Postupně nahráváme do této složky, kde jsou ke stažení. Prosíme o uvádění autorů – jejich jméno je v názvu každé fotky.