Přidej se ke skautům a skautkám

17. 8. 2020 Vše

Ten pravý čas je právě teď.

Přidej se ke skautům a skautkám

Foto: skauti Slaný

Co je skauting?

Skauting je celosvětové hnutí, v jehož středu stojí výchova dětí a mladých lidí. Klukům a holkám nabízí širokou paletu aktivit a činností.. Skauti jezdí na výpravy a poznávají bližší i vzdálenější kraje, zkouší různé sporty a technické vychytávky, zapojují fantazii, poznávají historii a přírodu, pomáhají v okolí.
To vše v bezpečném prostředí party kamarádů a pod dohledem zkušených vedoucích, kteří kluky a holky na cestě jejich rozvoje provází. Skauting vede kluky a holky k samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti poradit si v každé situaci. Zároveň staví výchovu na postojích a hodnotách a přispívá k rozvoji charakteru a touze neustále na sobě pracovat.

Skauting je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích a teritoriích světa. Junák – český skaut je největší a nejznámější výchovné organizace pro děti a mládež v Česku. Více než 2 200 oddílů sdružuje téměř 70 tisíc dětí, mladých lidí a dospělých.

Foto: Skautské středisko Polárka Kroměříž

Skautské aktivity jsou pestré v klubovně i v přírodě:

Hrajeme si. Každou hrou se něco učíme, ať už vědomě (balení batohu, první pomoc) nebo nevědomě (spolupráce, pomoc druhým, schopnost naslouchat).

Putujeme přírodou a poznáváme ji. Chodíme na výpravy, učíme se oceňovat krásu přírody nebo význam toho, co vytvořil člověk, využíváme znalosti při táboření pod stanem i širým nebem.

Hýbeme se. Hry, tradiční i netradiční sporty na výpravách a táborech, rozcvičky a další pohybové aktivity nás zabaví, unaví i pořádně protáhnou.

Objevujeme technologie. Třeba 3D tisk, GPSky, sociální sítě nebo online nástroje, které nám ulehčí život. Učíme se, jak je používat, na co si dávat pozor, a že to s nimi nemáme přehánět.

Nebojíme se výzev. První sjíždění řeky, lezení po skalách nebo spaní pod širým nebem zanechá vzpomínky na celý život.

Jsme v kontaktu se světem. Každý skautský rok nabízí možnosti mezinárodních setkání osobně i na dálku. A z některých vzniknou celoživotní přátelství, návštěvy či společné výpravy a tábory.

Užíváme si čas s kamarády. Ve skautu nikdo není sám: navzájem se podporujeme, sdílíme zážitky a pečujeme o svá přátelství.

Stáváme se zodpovědnými a čestnými občany. Nebojíme se stát za pravdou a demokracií, zapojit se tam, kde je třeba, neváháme pomoci druhým a chránit přírodu.

Foto: Skautské středisko Polárka Kroměříž