( Aktuální )
Markéta Musilová (Blecha)
KÚJ – koordinátorka programových projektů
marketa.musilova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Barbora Tichavová (Rozárka)

Ekologický odbor

EkoOdbor vytváří podporu pro to, aby se v Junáku na všech úrovních (od fungování oddílů po strategické priority řízení organizace) uvažovalo a konalo šetrně k životnímu prostředí a mohli jsme tak naplňovat 6. bod skautského zákona a skautskou výchovnou metodu. Odbor se tak podílí se na tvorbě výchovného programu Junáka (odborky, stezky, kompetence aj.) a během roku pořádá akce otevřené skautské i neskautské veřejnosti. Aktuálně se odbor intenzivně věnuje tématu klimatické změny.

Nabídka odboru

• Přírodovědné exkurze

Říkáme jim “Kytičky” a jde o přírodovědné exkurze do zajímavých míst v různých regionech naší republiky. Nejsou zaměřeny výhradně botanicky, věnujeme se přírodovědným zajímavostem, co na lokalitě najdeme. Jsou určeny dospělým skautům, vůdcům oddílů, roverům a rangers apod. Kytičky vedou členové ekologického odboru, někdy pozveme na pomoc i hosta z řad odborníků – přírodovědců. Dozvíš se o nich na facebookové stránce odboru či standardními zpravodajskými kanály Junáka. Nabízíme také Kytičky „na klíč“, které uskutečníme na přání ve kteroukoli roční dobu na libovolné lokalitě. Stačí se ozvat EKOodboru na e-mail ekoodbor@skaut.cz a napsat o jakou lokalitu jde, kolik zájemců by se zúčastnilo a případně navrhnout termíny, které by vám přišly vhod.

• Ekologické semináře

Ekologické semináře jsou tradiční víkendové akce Ekologického odboru. Konají se v zajímavých oblastech naší přírody (obvykle v CHKO), jejich náplní je poznání regionu pomocí přírodovědné exkurze a dalších programů a metodická část využitelná v oddíle. Proběhla jich celá řada. Naposledy se seminář dotýkal tématu Klimatické změny a probíhal online (záznam z videopřednášek).

Více o podpoře tématu Přírody v oddíle

Projekt Skautského institutu a EkoOdboru, který nabízí oddílům možnost převzít patronát nad kouskem světa a smysluplně o něj pečovat. Jde o chráněné lokality, kde se provádí cílené ochranářské zásahy. Do tohoto procesu zapojujeme kromě skautských a jiných oddílů i odborníky a správce či majitele lokalit. A i ti nejmladší tak získávají vztah ke svému okolí, poznávají přírodu a pomáhají ji!

• Programové materiály k tématu Přírody (kolem nás)

EkoOdbor s Programovým týmem ústředí spolupracuje na tvorbě výchovných nástrojů pro oblast Přírody kolem nás. Mrkni na metodiku Příroda kolem nás , kompetence skautské výchovy, úkoly ve stezkách, přírodovědné odborky a zapoj je do programu oddílu.

Na této stránce najdete zdroje využitelné pro seberozvoj v oblasti přírodovědného vzdělávání. Vybrali jsme pro vás zdroje, které jsou přehledné a sami bychom je při vedení oddílu využili.

Vzdělávání na klíč

V nabídce najdeš programy z dílny EkoOdboru, o které si můžeš zažádat. Po domluvě přijedeme na vaši akci a program zrealizujeme.

Brouka Pytlíka

Brouk Pytlík je známý odborník – všechno zná, všechno ví, všude byl. Brouk Pytlík vám odpoví na řadu otázek, poradí při řešení problémů ve vašem oddíle. Neváhejte a pište na e-mail: ekoodbor@skaut.cz

Kdo je členem/ členkou odboru

Zapoj se do činnosti odboru

Ekologický odbor stále hledá nové spolupracovníky, kteří by se zapojili do jeho činnosti. Zajímá vás ekologická a environmentální výchova?

• Chcete aktivně utvářet výchovný program Junáka?
  • Chcete být u toho, když se tvoří stezky, odborky, metodiky a další výchovné materiály Junáka?
  • Leží vám na srdci ekologická a environmentální výchova v Junáku?
  • Rádi byste šířili povědomí o přírodovědných tématech mezi skautskou veřejností?

Pak se nám ozvěte. ;) Sejdeme se a probereme, co by vás zajímalo. Práce je dost a dost, možnosti zapojení jsou různé. Těšíme se na vás!

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!